Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin İhalesi Yapıldı

Vali Numan Hatipoğlu, Çamlıbel’de yapılacak olan Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin  ihalesinin yapıldığını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türkiye’de bir  ilk olarak kurulan Tokat İli Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği tarafından  Çamlıbel beldesinde bulunan  toplamda 120 bin metrekare alanın sahipsiz hayvanlar bakım ve rehabilitasyon merkezine tahsis  edildiğini belirten Vali Numan Hatipoğlu, barınağın 2024 yılında hizmete girmesinin planlandığını söyledi.
Vali Hatipoğlu, “Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ilgili alanda 10 bin  metrekare kapalı ve yarı açık barınaklar, tedavi ve muayenehanelerin yapılacağı hayvan hastanesi, rehabilitasyon ve karantina binaları, idari binalar olmak üzere projelendirildi.
Toplamda bin  baş kapasitede olan barınağımızda hayvan tedavileri, kısırlaştırılmalar, kayıt altına alma, bakım ve rehabilitasyon faaliyetleri gerçekleştirilecek. Sahipsiz hayvanlara yönelik modern, hayvan refahına uygun, altdan ısıtmalı barınakları ile hayvanların her türlü fizyolojik ihtiyaçlarına cevap verebilecek, alet ekipman ve yetişmiş insan kaynağı gücü ile sağlık yönünden ihtiyaçlarının karşılanacağı bakım ve rehabilitasyon merkezinin 2024 yılı içerisinde hizmete girmesini hedefliyoruz.
Tokat’ın her bir yerleşim alanındaki bakıma muhtaç sahipsiz hayvanlara yönelik yapılan barınağın tam kapasite ile faal çalışması ile vicdani ve insani anlamda bu konuya bakış açısını göstermesi açısından önemli bir yatırımdır.
Türkiye’de bu konuda ilk olarak kurulan Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği ile ilimizdeki tüm belde ve belediyelerin ayrıca Tokat İl Özel İdaresi bütçelerinden % 0,5 oranında kesinti ile birliğimiz işletme faaliyetlerini gerçekleştirilmektedir. Tokat’ın tüm idari sınırları içerisinde sahipsiz hayvan sorununun çözümü için çalışıyoruz.
Proje bedeli yaklaşık 60 milyon TL olan barınağımızın tam faaliyete geçmesi ile yılda 2 bin hayvanda kısırlaştırma ve bakım faaliyeti gerçekleştirilmesini hedefliyoruz. Böylece sahipsiz hayvanların popülasyonlarının kontrol altına alınması, hayvan refahına uygun bir şekilde yaşamalarının sağlanması, hastalık tedavilerinin yerine getirilmesi, aşılanmaları ve rehabilitasyonlarının sağlanması yapılacaktır.
Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi şehrimize, bölgemize, memleketimize hayırlı olsun.” dedi.

Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin İhalesi Yapıldı yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir