ATAUZDER Meclis Görüşmelerine Devam Ediyor: Uzman Çavuşların Atama Hakları Neden Kullanılamıyor?

Uzman Çavuşların atanma talepleri, yıllardır devam eden bir soruna dönüşüyor. ATAUZDER, meclis görüşmeleriyle uzman çavuşların mağduriyetini gidermeye çalışıyor.

Uzman Erbaş Kanunu ve Atama Şartları

Uzman Çavuşların atamaları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu hükümleri çerçevesinde gerçekleşiyor. Bu atamalar, Uzman Erbaş Yönetmeliği’nin 5. maddesi ile belirlenen şartlara göre yapılıyor.

Hizmet Yılı Şartı ve Kamu Atamaları

Uzman Erbaş Kanunu’nun 5. maddesinin son fıkrasına göre, uzman çavuşların Devlet Memurları Kanunu’nun 92. maddesi hükümlerinden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekiyor. Bu şartları sağlayan uzman çavuşlar, kendi istekleriyle görevden ayrıldıktan sonra Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş memur kadrolarına atanma hakkına sahiptirler.

Mağdur Durumda Olan Uzman Çavuşlar

2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya müteakip ayrılan uzman çavuşlar, hak kaybına uğramış durumda. Bu uzman çavuşlar, kazanılmış haklarına rağmen yıllardır Kamuda Memurluk Kadrolarına atanamıyor. Kamu kurumları, atanma taleplerine olumsuz cevaplar vererek mağduriyeti arttırıyor.

ATAUZDER Meclis Görüşmelerine Devam Ediyor: Uzman Çavuşların Atama Hakları Neden Kullanılamıyor? yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir