6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ​​​​​​​Anma Konferansı Yapılacak

Şubat 2023 de meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler sonucunda resmi açıklamalara göre 51.000’ni aşkın vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 110 bine yakın vatandaşımız yaralanmış, 310 bine yakın bina yıkılmış veya ağır hasar görmüş, çok sayıda enerji ve altyapı tesisi ile okul, hastane, kamu kurum ve kuruşlarına ait idari binalar yıkılmış veya ağır hasar görmüş, ilk belirlemelere göre 150 milyar dolara yakın ekonomik kayıp yaşanmıştır.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak depremden yaklaşık 2 yıl önce “FAY ÜZERİNE OTURAN KENTLER” raporları ile depremden etkilenen “Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye” illerimiz başta olmak üzere birçok kenti uyaran raporlar hazırlayıp,  Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm ilgili kişi ve kuruluşlarla paylaşmış olmamıza rağmen bu uyarılarımız dikkate alınmamış, geçen süre içinde ne merkezi, ne de yerel idareler deprem bölgesinde hiçbir hazırlık yapmamış, bu nedenle de büyük bir yıkım ve ağır can kayıpları yaşanmıştır.

Odamız, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerinin 1. yıldönümü anma etkinliğinde, bir konferans düzenlenme kararı vermiştir. “6 ŞUBAT 2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ ANMA KONFERANSI”  depremde ağır hasar gören Malatya’da, Malatya Ticaret Odası Konferans Salonunda 6 Şubat 2024, Salı günü saat 13.00’te yapılacaktır.

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin ALAN’ın moderatörlüğünde Deprem Danışma Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Okan TÜYSÜZ ile Deprem Danışma Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Naci GÖRÜR’ün katılımı ile gerçekleştirilecek olan konferans, tüm halkımızın katılımına açıktır.

6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ​​​​​​​Anma Konferansı Yapılacak yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir