Vali Numan Hatipoğlu Gazetecilerle Buluştu

Vali Numan Hatipoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, şehirde görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi.
Şehir merkezinde bir restorantta düzenlenen programda basın mensuplarının günlerini kutlayan Vali Hatipoğlu,  Tokat’ta devam eden ve planlanan çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
7 bereketli ovası ve 3 ırmak kolunun suladığı Tokat’ta, hem tarımın hem turizmin geliştirmesine yönelik faaliyetlerin devam ederken kamu yatırımlarının da planlandığını belirten Vali Hatipoğlu, şunları söyledi.
Valilik Binası Şehrin Tarihi Kimliğine Uygun Olarak Yeniden Yapılacak
“Valilik binasını boşaltıyoruz. Şu an itibariyle Valilik Makamı İl Özel İdaresi binasına taşındı. Bazı kurumlarımız farklı binalara taşındılar. Yeni Nüfus Müdürlüğümüzün de yerinin hazırlanması ile birlikte orası da taşınacak ve Şubat ayı içerisinde ya da sonunda inşallah binanın yıkımını planlıyoruz. Tokat’a yaraşan Tokat tarihine, kimliğine uygun bir hükümet konağı inşa etmeyi planlıyoruz. Bu anlamda da çalışmalarımız devam ediyor.
Yine bunun dışında bilindiği üzere Turhal’da,  Erbaa’da, Almus ve Başçiftlik’te yeni hükümet konaklarımızın inşaatları devam ediyor. Almus hükümet konağımızın inşaatlarına ihalesini yakın bir zaman içerisinde yapacağız. Niksar hükümet konağı faaliyete geçti. Yine Reşadiye’de inşaatımız devam ediyor. Tokat’da kamu hizmetlerinin verilmesi anlamında çok muazzam bir noktaya geleceğiz.
İl Özel İdaresi Olarak Tarıma Desteğimiz Devam Ediyor
Il özel idaresi olarak yaptığımız pek çok faaliyet var. Bunların en başında tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi geliyor.Tarım Tokat Projesi kapsamında, fidan ve fidan alımıyla ilgili olarak yaptığımız çalışmalar devam ediyor. Yine bu kapsamda Erbaa’da gerçekleştirilen Organize Sera Bölgesi muhteşem bir yatırım oldu. Yaklaşık 400 dönümün üzerinde. Şu an itibariyle sera var ve önceki ziyaretimde yaklaşık 50.000.000 gibi bir hasılata daha şimdiden ulaşıldı. Belki bu bölgenin yepyeni bir üretime sektöre yönelmesini vesile olacaktır diye düşünüyoruz. Çünkü iklime itibariyle son derece uygun bir yer inşallah ordan ihracata dönük çalışmalarla birlikte çok daha iyi bir hal alacaktır diye düşünüyoruz. Yine Niksar ve Erbaa’da sulama sistemlerinin modernizasyonuyla ilgili çalışmaları Devlet Su İşleri takip ediyor. Kapalı devre sisteme dönüşmesi ile ilgili hatta sadece Niksar ve Erbaa’da değil,  Kazova’da benzeri projelendirme çalışması sürüyor. Yine Çekerek sulamasının ihalesinin geçen yıl yapılmıştı. Maalesef katılım olmadığı için olmadı. 2024 yıl içerisinde gerçekleştirileceğini umut ediyoruz. Bu tekrar ihaleye yetiştirecek inşallah gerçekleştiğinde Tokat, yüz ölçümünün sulanması itibariyle müthiş rakamlara ulaşmış olacak. Bu da bizim tarım ve hayvancılıkla ilgili faaliyetlerimizi çok daha ileri noktalara taşıyacaktır diye ifade ediyorum.
Temiz Tokat Projesi Devam Ediyor
Valiliğimimizce yürütülen  Temiz Tokat Projemiz devam ediyor.  Kırsal alanda görmüş olduğunuz kirliliklerin, çevre kirliliklerinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Toplum yararına çalışma  programı kapsamında personelimizi ekiplere ayırdık. Alanları aynı zamanda mezarlıkları, orada bulunan camileri cemevleri ve mesire yerlerini, varsa eğer derelerin giriş ve çıkışlarını temizliyorlar. Temizlik yapılıyor devamında vatandaşlarımız eğitimlele temiz kullanm konusunda bilinçleniyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşlerinin himayesinde devam eden Sıfır Atık hedef doğrultusunda çalışmalarımızı devam ettireceğiz.
Beyaz Ev Projemizi Başlattık
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın hizmetleri doğrultusunda kadına şiddetle ilgili daha önce tanıtımını yaptığımız Beyaz Ev Projemizle ilgili  çalışmalarımızı da yürütüyoruz bir yandan.
Tokat-Ordu Arası Bağlantı Yolları İle ilgili Çalışmalarımız Var
Benim özellikle üzerinde durduğum bir husus var.Tokat ve Ordu arasındaki bağlantı yolları sadece Akkuş yolu değil aynı zamanda Kumru’ya, Korgan’a Aybastı gibi bağlantı yolları var.Ve bu yolların hepsi hem Reşadiye için hem Niksar için hem  Erbaa için hem de Tokat için çok büyük öneme haiz. Bu bağlantı yollarının tamamının hatta yaylalar arasındaki bağlantı yollarının bile bizim ticari faaliyetlerimiz ve sosyal ilişkilerimiz anlamında çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.
Tokat Açık Hava Müzesi Haline Dönüştürülecek
Cumhurbaşkanlığı yatırım programında 2024 yılı için Tokat için şöyle bir hedef konuldu. Şehrin  kentsel bütünlük korunarak bir açık hava müzesi hâline dönüştürülecek. Bu alanla ilgili olarak biz çeşitli çalışmaları yaptık. Cumhurbaşkanlığı Stratejik Başkanlığından arkadaşlarımızla da beraber gezdik.
Belediye başkanımız, millitvekillerimizle birlikte toplantılarımızı da yaptık. Bu toplantılarla birlikte Tokat’ta yapılacakları planlamaya çalışıyoruz. Canlandırmaya çalışacağımız bazı eserler var. Bununla ilgili olarak görüşmelerimiz devam ediyor ama Tokat’in açık hava müzesi kimliği gerçekten çok muazzam bir tespit.
900 adımda 900 yıllık  tarih diyoruz ama aynı zamanda bunu besleyen çok fazlasıyla eser var elimizde. Bu eserleri de gün yüzüne çıkartacağız.
Kazı Alanlarında Çalışma Günlerini Arttıracağız
Gümenek’te devam eden Komana Artik Kent, Sulusaray’da devam eden Sebastopolis Antik Kent ile Niksar ve Zile’de devam eden kalelerimizdeki kazılarımız ile ilgili çalışmalarımız var. Maalesef bu kazılar çok uzun yıllardır devam ediyor. 20 – 30 günlük yapılan kazıları en az 4 ay sürecek kazı programıyla devam ettirmeyi planlıyoruz.”
Vali Numan Hatipoğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantıda Vali Hatipoğlu, 10 Ocak Gazeteciler Günü anısına gazetecileri hediye takdim ederek hatıra fotoğraf çekindi.Vali Numan Hatipoğlu Gazetecilerle Buluştu yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir