Tokat Valisi: Komanapolis ve Sebastapolis Kazıları İçin Uzun Soluklu Takvim Şart!

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Komanapolis ve Sebastapolis antik kazıları için 20 günlük takvimin yetersiz olduğunu belirterek, en az 4 aylık kazı programları istediğini açıkladı. Detaylar haberimizde!

Vali Numan Hatipoğlu’nun Vurgusu: 2024, Tokat için Açık Hava Müzesi Yılı Olacak!

Vali Numan Hatipoğlu, Tokat’taki tarihi güzellikleri ve antik kentleri içeren Komanapolis ve Sebastapolis kazılarının daha uzun soluklu olması için takvim talep etti.

Tarihî Antik Yerlerin Kazıları Önemli

Vali Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Komanapolis ve Sebastapolis gibi önemli antik yerlere ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, buradaki kazı çalışmalarının daha uzun süreli olması için takvim talep etti. Kazı Heyeti Başkanlarından en az 4 aylık takvim talep eden Vali, aksi takdirde değişiklik için Kültür Bakanlığı’na başvuracağını belirtti.

Vali Hatipoğlu: “20 Günlük, 30 Günlük Kazi Takvimi Olmaz!”

Vali Numan Hatipoğlu, tarihi kazılarla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Tokat’ın Açık Hava Müzesi kimliğini taşıdığını belirten Vali Hatipoğlu, Komanapolis ve Sebastapolis kazılarının uzun yıllardır devam ettiğini ve kısa süreli kazıların yeterli olmadığını ifade etti. “20 gün nedir?” diyen Vali Hatipoğlu, Gümenek’teki Komana kazı bölgesi, Sulusaray’daki Sebastapolis kazı bölgesi ve diğer iki yerdeki kazı bölgesindeki tüm Kazı Heyeti Başkanları ile yaptığı toplantıda en az 4 ay sürecek kazı programları talep ettiğini söyledi. Tokat’ın ikliminin uygun olduğunu belirten Vali, Mayıs ayında başlanan kazıların Ekim ayına kadar devam edebileceğini ifade etti. Vali Hatipoğlu, Komana Antik Kenti’nin tarihî katmanları taşıyan önemli bir yer olduğunu vurgulayarak, turizm alanına dönüştürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Tokat Valisi: Komanapolis ve Sebastapolis Kazıları İçin Uzun Soluklu Takvim Şart! yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir