“Küresel İklimin Tarım ve Su Kaynaklarına Etkisi” Konferansı Gerçekleştirildi

Türkiye’de Tarım Eğitim ve Öğretiminin 178. Yılı dolayısıyla “Küresel İklimin Tarım ve Su Kaynaklarına Etkisi” konferansı gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT, Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan ŞAHİN, Dekanları, akademik ve idari personelimiz, sektör ve firma temsilcileri ile öğrencilerimiz katıldı.


Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem CANGİ yapmış olduğu açılış konuşmasında tarım eğitiminin tarihi ile ilgili bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Üniversitemiz Ziraat Fakültesi hakkında da bilgiler aktaran CANGİ, Ziraat Fakültemizin Tokat tarımına önemli katkılar sağladığını söyledi. Kovid salgını ile birlikte eğitim, sağlık ve tarım sektörlerinin ön plana çıktığını ifade eden Dekanımız tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu belirtti. Tarımsal üretimin önemine değinen Dekanımız Tarım Eğitim ve Öğretiminin 178. yılını kutlayarak tarıma emeği olan tüm araştırmacılara, üreticilere ve firmalara teşekkür etti.
Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan ŞAHİN yapmış olduğu konuşmada, Ziraat Mühendisliğinin uygulama ve kendini geliştirmeye en fazla ihtiyacı olan meslek olduğunu söyleyerek öğrencilerin sürekli kendilerini geliştirmelerini önerdi. ŞAHİN, tarım sektörünün Türkiye ekonomisinin en temel iktisadi faaliyet kollarından biri olduğunu söyleyerek tarımsal üretimin desteklendiğini belirtti. ŞAHİN, Tarım Eğitim ve Öğretiminin 178. yılını kutlayarak tarımsal alana destek olan tüm araştırmacılara ve üreticilere teşekkür etti ve konuşmasını sonlandırdı. 

Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ yapmış olduğu konuşmada tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu ifade ederek “Üniversite olarak, tarımsal alanda teknoloji kullanımını öncelediğimizi, sıfır atık ve yenilenebilir enerji konusunu önemsediğimizi, akıl ve bilim ışığında kaynakları doğru bir şekilde kullanmayı özellikle önemsediğimizi ifade etmek istiyorum” dedi. Tokat’ın bir tarım şehri olduğunu belirten Rektörümüz Üniversitemizin nitelikli tarım eğitiminin yanı sıra bölge tarımının gelişimi için de yoğun bir çaba içerisinde olduğunu söyledi. Rektörümüz, “Türkiye’de Tarım Eğitim ve Öğretiminin 178. yılını kutluyorum. Tarım alanına emek veren Valilik başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza, tüm akademik ve idari personelimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer vererek konuşmasını sonlandırdı.
Konuşmaların akabinde 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf DEMİR tarafından “Küresel İklimin Tarım ve Su Kaynaklarına Etkisi” konferansı gerçekleştirildi. DEMİR konferansında başta suyun önemine ve özelliklerine değinerek tarım açısından ne anlama geldiğini açıkladı. Küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda da bilgiler aktaran DEMİR, yakın gelecekte eğer önlem alınmazsa oluşabilecek tehlikelerden bahsetti. Herkesin bu konuda önlem alması gerektiğini belirten DEMİR davetlerinden dolayı Rektör Yılmaza ve Dekanımıza teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.


 

Konferans sonrasında 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf DEMİR’e plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.
Programda Hizmet Ödülü, Lisansüstü Eğitime Katkı Ödülü, Akademik Performans Ödülü, 2023-Üstün Başarı Ödülü başlıklarında öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimize plaket ve belge takdimi yapıldı. Ayrıca Tokat ilinde Tarıma Dayalı ve Tarıma Bağlı Üretim Yapan Firmalara da onur ödülü kapsamında plaket ve belge takdim edildi.

“Küresel İklimin Tarım ve Su Kaynaklarına Etkisi” Konferansı Gerçekleştirildi yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir