Vefatının 24. Yılında Mehmet Akif İnan ve Edebiyatımızda Filistin Paneli Gerçekleştirildi

Tokat Gaziosman Paşa Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Memur Sen ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği iş birliği ile “Vefatının 24. Yılında Mehmet Akif İnan ve Edebiyatımızda Filistin” paneli gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda düzenlenen panele Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Mücahit EĞRİ, Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KIR, akademik ve idari personelimiz ile öğrenciler katıldı.
Prof. Dr. Mehmet DEMİRTAŞ yapmış olduğu konuşmada, Mehmet Akif İnan’ın 20’inci yüzyılın yetiştirdiği en önemli fikir adamlarından biri, şair, yazar, mütefekkir, dava ve gönül adamı olduğunu söyledi. Mehmet Akif İnan’ın aynı zamanda sendika kurucusu olduğunu söyleyen DEMİRTAŞ, sendikaları ideolojik amaçla değil hak arama amacıyla kurduğunu belirtti. Programa katkı verenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin KIR yapmış olduğu konuşmada, “Ülkemizin modern zamanlarda yerli ve milli sesini gündeme getiren şairler olmuştur. Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil bunların öncülüğünü yapmıştır” dedi. Bu şairler ve takipçilerinin Kudüs ve Filistin’i gündemimize getirdiğini belirtti. KIR, programın Üniversitemiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Memur Sen ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği iş birliği ile düzenlendiğini ifade ederek salonda Türkiye’nin her yerinden gelen şairlerin bulunduğunu ve program sonrasında şairlerin öğrencilerle bir araya geleceğini söyledi. Programa katkı sunanlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ yapmış olduğu konuşmada, “Bugün burada büyük şair, düşünür ve milletimizin önemli değerlerinden biri olan Mehmet Akif İnan’ı farklı yönleriyle anlamak ve anmak için toplandık. Mehmet Akif İnan, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir. Fikirleri ve şiirleri ile milletine yol gösteren, yorumladığı edebiyat tasavvuru ile milli şuurumuzun inşasında önemli rol oynamış kıymetli bir şahsiyettir. Mehmet Akif İnan’ın, bir dava adamı olarak, fikriyatında, yani hakiki medeniyet dünyasında bugün tanık olduğumuz türden bir mezalime asla yer yoktur” dedi. Bu etkinliğin devamı niteliğinde akşam “Filistin Şiirleri” gecesi düzenleneceğini belirten Rektörümüz etkinliklerin düzenlenmesinde katkı sunan tüm paydaşlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Konuşmaların akabinde panele geçildi. Üniversitemiz TÖMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet AKGÜL’ün moderatörlüğünü gerçekleştirdiği panelde Prof. Dr. Ali KASAP, Doç. Dr. Selim SOMUNCU, Faruk UYSAL ve Duran BOZ panelist olarak yer aldı. Panelistler, Mehmet Akif İnan’ın sendikacılığı, edebi yönü ve şiirleri ile ilgili detaylı bilgileri dinleyicilere aktardı.
Panel sonrasında panelistlere teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Vefatının 24. Yılında Mehmet Akif İnan ve Edebiyatımızda Filistin Paneli Gerçekleştirildi yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir