TİHEK Başkanından TOGÜ’de Konferans

TOGÜ Hukuk Müşavirliği tarafından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem KILIÇ’ın konuşmacı olarak katıldığı “Küresel İnsan Yönetişiminin Bağımsız Aktörleri: Ulusal İnsan Hakları Kurumları” konulu konferans düzenlendi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda gerçekleşen konferansa Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör yardımcılarımız, Dekanlarımız, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.
Konferans öncesinde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem KILIÇ, Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Üniversite ile TİHEK arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Hukuk Fakültesi öğrencilerimiz TİHEK’te gönüllü staj yapabilecek ve yaz okulu sertifika programına katılabilecek. Protokol imza töreni sonrasında konferansa geçildi.
Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ yapmış olduğu açılış konuşmasında İnsan Hakları Kurumlarının Devletle sivil inisiyatif arasında bir köprü vazifesi görerek insan haklarının evrenselliğini güvence altına almak için çalıştığını ifade etti. Günümüzde Filistin’de tüm Dünyanın gözü önünde bir soykırım yaşandığını belirten Rektör Yılmaz “Bu anlamda insan onuru ve yaşam hakkı konusunu yeniden ele alma ve derinlemesine anlamlandırma ihtiyacımız her zamankinden daha fazla” dedi. Konferansa katılan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem KILIÇ’a vereceği bilgilerden dolayı teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem KILIÇ, Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının tarihsel arka planı hakkında ayrıntılı bilgileri dinleyicilere aktararak kurumların görev ve yetkileri konusunda açıklayıcı bilgiler paylaştı. Ayrımcılık konusunda güncel bilgilere ve örneklere de yer veren KILIÇ, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun yapmış olduğu faaliyetler ve örnek başvurular konusunda bilgiler aktardı. Üniversite ile yapılan iş birliği protokolü kapsamında öğrencilere gönüllü staj yapma imkânı sağlandığını ve yaz okulu sertifika eğitimine de öğrencilerin başvuru yapabileceklerini söyledi. Dinleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan KILIÇ, katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
Konferans sonrasında Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ tarafından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muharrem KILIÇ’a teşekkür belgesi takdim edildi.

TİHEK Başkanından TOGÜ’de Konferans yazısı ilk önce SafaTV – SRT üzerinde ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir