Fırat Kalkınma Ajansı 2022 yılı Ekim Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Tunceli’de Gerçekleştirildi.

Toplantıya;  Fırat Kalkınma Ajansı dönem Başkanı Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Malatya Valisi Hulusi Şahin, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeynel Açıkgöz Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Selçuk Bozkurt, Elazığ İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Gekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu katıldı.

Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Dönem Başkanı Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan; “Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden maden işçisi kardeşlerime Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ülkemizin ve milletimizin başı sağ olsun.

Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini kendisinden teslim aldığım Malatya Valimiz Sayın Hulusi Şahin’e Ajansımıza ve bölgemize yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca yönetim kurulu üyesi olarak beraber çalıştığımız Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası eski başkanı Mahmut Ayas’a katkılarından dolayı teşekkür ediyor ve yapılan seçimler sonucu yönetim kurulumuzun yeni üyesi olarak göreve başlayan Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay’a da hoş geldiniz diyerek yeni görevinde başarılar diliyorum.

Değerli üyeler ve basın mensupları; TRB1 Bölgesinde imalat sanayinde rekabetçiliğin güçlendirilerek bölge ihracatının artırılması, alternatif turizm olanaklarının çeşitlendirilerek Yukarı Fırat Havzası turizm destinasyonunun geliştirilmesi ve tarımsal üretimde ürün çeşitliliği ile verimliliğin artırılarak yüksek katma değerli üretimin sağlanması amaçlı KOBİ’lere yönelik tasarlanan 20.000.000 TL bütçeli proje başına kullandırılabilecek kredi tutarının asgari 500.000 TL, azami 2.000.000 TL olduğu “2022 Yılı Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği Programı’nın” değerlendirme süreçleri tamamlanmış olup başarılı bulunan projeleri toplantımızda değerlendireceğiz. Program sonuçlarının bölgemize ve illerimize hayırlı olmasını temenni ederim.

Bugün; Ajansımız tarafından 2023 yılında uygulanacak destek programları ile Sonuç odaklı program faaliyetleri ve Ajans Yatırım Destek ve Tanıtım çalışmalarına yer verilen 2023 Yılı Taslak Çalışma Programına ve Taslak Bütçeye ilişkin değerlendirmelerde bulunacağız.

2022/7 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi gereğince Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi (BGUS) ve Bölge Planları; ulusal düzeyde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerelde ise Kalkınma Ajansları koordinasyonunda hazırlanmaktadır. Bölge planı, ulusal düzeyde üretilen politika, plan ve stratejiler ile yerel düzeyde yürütülecek faaliyetler arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bölgesel program ve projelere temel oluşturmak üzere hazırlanan strateji, koordinasyon ve yönlendirme belgesidir. Ajansımızca bölge illerimizde analiz çalışmaları ve yeni dönem için belirlenen çözüm önerilerine dair görüş paylaşımında bulunmak ve yeni program/proje önerileri geliştirmek üzere çalıştaylar düzenlenmiştir. Toplantımızda; 2024-2028 TRB1 Bölge Planı hazırlıkları kapsamında ilerlemeler görüşülecek olup bölge planı hazırlık sürecinde bölgede yer alan kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından tüm yerel aktörlerin Ajansımıza gerekli desteği vermesini bekliyoruz.

Ajansımızın devam eden faaliyetleri ve diğer gündem maddeleri görüşülecek olup bazı idari konularla ilgili kararlar alacağız. Toplantımızın ve kararlarımızın Ajansımız ve illerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir